Looking for classes? Ksquare Career Institute, Bengaluru →
In an electromagnetic wave in free space the root mean square value of the electric field is $E_{rms}$ = 6 V/m. The peak value of the magnetic field is
Explanation
$B_{rms} = E_{rms}/c$ and $B_0 = \sqrt{2}B_{rms}$.
Detailed Solution
$\frac{E_{rms}}{B_{rms}} = c \Rightarrow B_{rms} = \frac{E_{rms}}{c} = \frac{6}{3\times10^{8}} = 2\times10^{-8}$ T
$B_{rms} = \frac{B_0}{\sqrt{2}} \Rightarrow B_0 = \sqrt{2}B_{rms}$
$= \sqrt{2}\times2\times10^{-8} = 2.83\times10^{-8}$ T
