Looking for classes? Ksquare Career Institute, Bengaluru →
The acceleration due to gravity at a height 1 km above the earth is the same as at a depth d below the surface of earth. Then
Explanation
For small h, equal g requires d = 2h.
Detailed Solution
Above the earth's surface: $g' = g\left(1 - \frac{2h}{R_e}\right)$, so $\Delta g = g\frac{2h}{R_e}$ ...(1)
Below the earth's surface: $g' = g\left(1 - \frac{d}{R_e}\right)$, so $\Delta g = g\frac{d}{R_e}$ ...(2)
From (1) and (2): $d = 2h = 2\times1$ km = 2 km
