Looking for classes? Ksquare Career Institute, Bengaluru →
A gas mixture consists of 2 moles of $O_2$ and 4 moles of Ar at temperature T. Neglecting all vibrational modes, the total internal energy of the system is
Explanation
Diatomic $O_2$ has f = 5 and monatomic Ar has f = 3.
Detailed Solution
$U = n_1\frac{f_1}{2}RT + n_2\frac{f_2}{2}RT$
$= 2\times\frac{5}{2}RT + 4\times\frac{3}{2}RT$
$= 5RT + 6RT$
$U = 11RT$
