Looking for classes? Ksquare Career Institute, Bengaluru →
A rope is wound around a hollow cylinder of mass 3 kg and radius 40 cm. What is the angular acceleration of the cylinder if the rope is pulled with a force of 30 N?
Explanation
$\alpha = F/(MR)$ for a hollow cylinder.
Detailed Solution
$\tau = I\alpha$
$F\times R = MR^2\alpha$
$30\times0.4 = 3\times(0.4)^2\alpha$
$12 = 3\times0.16\,\alpha$
$\alpha = 25\ rad/s^2$
