Looking for classes? Ksquare Career Institute, Bengaluru →
In which case is number of molecules of water maximum?
Explanation
18 mL of liquid water is 1 mol.
Detailed Solution
0.00224 L vapour: moles $= \frac{0.00224}{22.4} = 10^{-4}$; molecules $= 10^{-4}N_A$
0.18 g water: molecules $= \frac{0.18}{18}N_A = 10^{-2}N_A$
18 mL water: mass $= 18\times1 = 18$ g; molecules $= \frac{18}{18}N_A = N_A$
$10^{-3}$ mol water: molecules $= 10^{-3}N_A$
So 18 mL of water has the maximum number of molecules.
