Looking for classes? Ksquare Career Institute, Bengaluru →
In a common emitter transistor amplifier the audio signal voltage across the collector is 3 V. The resistance of collector is 3 k$\Omega$. If current gain is 100 and the base resistance is 2 k$\Omega$, the voltage and power gain of the amplifier is
Explanation
$A_V = \beta R_c/R_b$ and power gain = $A_V\beta$.
Detailed Solution
Current gain $(\beta) = 100$
Voltage gain $A_V = \beta\frac{R_c}{R_b} = 100\left(\frac{3}{2}\right) = 150$
Power gain $= A_V\beta = 150(100) = 15000$
